Datum: 04.05.2018

Medaile pro věhlasného ekologa Rogera Kitchinga

Renomovaný britský ekolog Roger Laurence Kitching obdržel ve čtvrtek 3. května od místopředsedy Akademie věd ČR Zdeňka Havlase čestnou oborovou medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách.

Třiasedmdesátiletý profesor Kitching, který od 70. let trvale žije v Austrálii a má také australské občanství, formoval studium ekologie společenstev hmyzu. Byl jedním z průkopníků moderní analýzy potravních sítí, jejíž výsledky shrnul v průkopnické knize Food Webs in Container Habitats z roku 2000. Zároveň je i úspěšným popularizátorem, což dokládá kniha Butterflies of Australia. Za svůj přínos vědě obdržel vyznamenání Member of the Order of Australia. Od 90. let působí na Griffithově univerzitě v Brisbane.

Mendelovu medaili předával Rogeru Kitchingovi místopředseda AV ČR Zdeněk Havlas

Kitchingův mezinárodní program ekologického výzkumu zahrnuje řadu témat a zeměpisných oblastí, podílel se na administraci Školy environmentálních studií Griffithovy univerzity a byl poradcem australské vlády pro otázky biodiverzity. Je autorem pěti knih a více než dvou set článků.

Profesor Kitching sehrál významnou úlohu při rozvoji tropického výzkumu na Biologickém centru Akademie věd, zejména spoluprací s týmem profesora Vojtěcha Novotného. Podílel se na hlavních společných projektech ekologického výzkumu, jež vedly k patnácti společným publikacím s kolegy z Biologického centra.

Společná fotografie po předání medaile

„Profesor Kitching je váženým vědcem s mezinárodní reputací ve studiu ekologie společenstev a dlouhá léta významně přispívá k rozvoji úspěšného výzkumu na Biologickém centru AV ČR, a to přímou vědeckou spoluprací, mentorováním studentů a mladých vědeckých pracovníků a otevíráním výzkumných a grantových možností v Austrálii i jinde v zahraničí pro naše vědce a studenty,“ napsal ředitel Biologického centra Libor Grubhoffer.

 

Připravila: Alice Horáčková, Odbor mediální komunikace Kanceláře AV ČR
Foto: Pavlína Jáchimová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)
Datová schránka: r84nds8

NOVINKY Z WEBU

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×