HR Excellence in Science
Datum: 29.03.2021

Po hedvábné stezce putovalo nejen zboží, ale i rostlinné viry

Rostlinné viry se šíří různými způsoby a na dlouhé vzdálenosti. V moderní historii je šíří především lidé při obchodu s rostlinami a jejich plody. Mezinárodní tým vědců to zdokumentoval na případu viru, který v současnosti významně škodí zemědělským plodinám po celém světě. Jeho cesta začala v 17. století na Hedvábné stezce.

Hedvábná stezka je přes 6000 km dlouhá trasa, která od starověku až do 18. století spojovala východ se západem. Kromě hedvábí, po kterém dostala o dalších sto let později své jméno, se po ní dopravoval střelný prach nebo papír a šířily vědecké poznatky, kultura, i náboženství. A také celá řada lidských chorob, včetně moru.

V prestižním vědeckém časopise PNAS nyní mezinárodní vědecký tým prokázal, že se po hedvábné stezce šířil přes polovinu světadílu i virus mozaiky vodnice (Turnip mosaic virus, TuMV). Tento virus je hlavním původcem chorob brukvovitých plodin. „Napadá řepku, hlávkové zelí, hořčici, květák, brokolici, ředkvičky a křen, i celou řadu dalších planých i okrasných brukvovitých rostlin“, říká jeden z 16 spoluautorů studie, prof. Josef Špak z Ústavu molekulární biologie rostlin Biologického centra AV ČR.

Vědci v ní porovnali téměř 1300 různých sekvencí TuMV z Evropy a Asie. Zjistili, že cesta viru po obou světadílech byla komplikovaná. Jeho předek se pravděpodobně vyskytoval v zemích kolem středozemního moře a na Blízkém východě, odkud se jeho varianty rozšířily do celé Evropy a Asie. Navíc se vzájemně „křížily“ (rekombinovaly) mezi sebou. „Molekulární analýzy datují předka TuMV už někdy do 12. nebo 13. století. Podél cest Hedvábné stezky se ale začal šířit pravděpodobně až v století 17,“ dodává prof. Špak. Studie dokládá, jak může být vznik a vývoj rostlinných chorob ovlivněn člověkem, a také to, že věda může přispět k poznání těchto jevů i v relativně vzdálené historii. Zároveň znalost toho, jak je virus proměnlivý, může pomoci i lepší ochraně před virem v budoucnosti.


Obr.: Rekonstrukce šíření dvou ze šesti příbuzenských skupin viru TuMV

 

Publikace: Kawakubo S., Gao F., Li S., Tan Z., Huang Y.-K., Adkar-Purushothama C. R., Gurikar C., Maneechoat P., Chiemsombat P., Aie S.S., Furuya N., Shevchenko O., Špak J., Škorić D., Ho S.Y.W., Ohshima K. (2021) Genomic analysis of the brassica pathogen turnip mosaic potyvirus reveals its spread along the former trade routes of the Silk Road Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 118 (12): e2021221118. DOI: 10.1073/pnas.2021221118

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×