Datum: 01.08.2018

Další ERC grant pro Biologické centrum

Nejlepší výsledek v soutěži o granty Evropské výzkumné rady za posledních deset let se podařil českým vědcům. V kategorii takzvaných ERC Starting Grants, které podporují mladé vědce na dobu až pěti let do výše téměř dvou milionů eur, uspělo hned pět badatelů. Jednou z nich je bioložka Kateřina Sam. Je teprve třetí ženou, která získala grant ERC pro pracoviště v České republice.

Projekt Kateřiny Sam se ocitl na úplně prvním místě ve výčtu několika příkladů ERC Starting grantů přímo na stránkách Evropské výzkumné rady. Jmenuje se Why is the world green: testing top-down control of plant-herbivore food webs by experiments with birds, bats and ants. Kateřina Sam, která je v Biologickém centru AV ČR vedoucí laboratoře multitrofických interakcí a letos získala Prémii Otto Wichterleho pro mladé vědce do pětatřiceti let, na něj obdržela příspěvek ve výši 1.4 milionu eur.

„Proč je svět zelený? Nejobvyklejší odpovědí na tuto otázku je, že predátoři regulují populaci býložravé fauny, a tak může zelená vegetace vzkvétat. Nicméně zatím přesně nerozumíme tomu, jaký má význam tento vertikální způsob kontroly pro různorodost a výkon lesů, které pokrývají téměř třetinu zemského povrchu. Výzkum role určitých druhů predátorů, kteří se živí hmyzem (ptáci, netopýři či mravenci) byl přitom dosud sporadický. Kateřina Sam by chtěla toto bílé místo zaplnit,“ píše se na stránkách ERC grantů. Na testovacích místech v Japonsku, Číně, Malajsii, Papui-Nové Guinei a v Austrálii budou výzkumníci pomocí jeřábů umístěných v horních patrech porostů experimentovat s množstvím predátorů, aby zjistili, jaký dopad to má na lesní vegetaci.

Kateřina Sam na Papui-Nové Guinei v současnosti vede ornitologickou sekci National Forest Inventory, v jejímž rámci šest ornitologických týmů provádí biologický průzkum na celkem 1000 sčítacích bodech ležících po celé zemi. Je absolventkou postdoktorské stáže na Griffith University v Brisbane v Austrálii.

Mezi dalšími oceněnými ERC Starting Grants jsou molekulární biolog Ondřej Štěpánek (Ústav molekulární genetiky AV ČR), Marek Mráz (Masarykova univerzita), Ondřej Pejcha (Univerzita Karlova) a Matyáš Fendrych (Univerzita Karlova). Komise celkem podpořila 403 žadatelů ze 44 zemí, a to částkou více než 600 milionů eur. Nejvíce se dařilo Německu (73), Itálii (42), Francii (33) a Holandsku (33). Do druhého kola hodnocení postoupilo deset českých žadatelů ze zhruba třicítky návrhů.

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)
Datová schránka: r84nds8

NOVINKY Z WEBU

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×