HR Excellence in Science
Datum: 03.12.2018

Biologické peklo na českobudějovickém náměstí

Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR poprvé vyrazí mezi lidi s novou ukázkovou mobilní laboratoří. Tento jedinečný „showroom“ v originálním, 9 metrů dlouhém airstreamovém karavanu s nejnovějšími mikroskopy a laboratorní technikou je ideálním prostředkem pro moderní a interaktivní prezentaci vědy a výzkumu. První zastávkou Mobilní laboratoře Biologického centra AV ČR bude Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, kam se tradičně v předvečer svatého Mikuláše snáší z Černé věže anděl. Než ale přiletí, mohou návštěvníci vstoupit do „Biologického pekla“. To je název tematického programu, který přiveze mobilní laboratoř na náměstí ve středu 5. 12. 2018 od 10 do 13 hodin.

Karavan se promění v peklo plné čertovských potvůrek. Nebyli by to českobudějovičtí biologové, kdyby s sebou nevzali živé parazity, v tomto případě čerstvé červy vypreparované z ryb. Vědci budou také odhalovat ďábelská tajemství světa pod zemí, a to nejen půdy z nejrůznějších prostředí, ale také živých půdních organismů, mezi nimiž kraluje ďábelský pracant – žížala.  „Věda není vždy jen práce v bílých rukavičkách u mikroskopu nebo výkonného počítače. Za výzkumem musíme i do terénu, a pokud nás zajímá studium konkrétní části živočicha, nezbývá než se pustit do pitvy,“ doplňuje koordinátorka laboratoře Markéta Kubátová další bod programu, jímž bude preparace jednotlivých orgánů ryb. Návštěvníci se mohou těšit i na chemický pokus „Faraonovi hadi“ a ukázku různých vzorků vody se sinicemi a řasami.

Mobilní laboratoř BC AV ČR navštíví v průběhu pěti let veletrhy, výstavy, školní dvory, ale třeba i letní tábory po celé České republice. „Cílem je především odstranit předsudky, nadchnout publikum a ukázat vědu z jiného pohledu,“ říká vedoucí projektu, Renata Novotná z Biologického centra AV ČR. Obohaceno nebude jen publikum, ale také badatelé a doktorandi, kteří si ověří své prezentační dovednosti a získají nový pohled na svou práci díky sdílení svých poznatků s širokou laickou veřejností.

Výroba Mobilní laboratoře byla financována z projektu „Začlenění Biologického centra AV ČR, v. v. i., do Evropského výzkumného prostoru“ CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_028/0006247. Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií.

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)
Datová schránka: r84nds8

NOVINKY Z WEBU

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×