HR Excellence in Science
Datum: 13.04.2015

Kateřina Jirků Pomajbíková získala prestižní grant

Prestižní grant na svůj výzkum získala mladá parazitoložka Kateřina Jirků Pomajbíková z Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích. Během následujících tří let bude studovat možnosti léčby Crohnovy choroby a dalších imunitních onemocnění pomocí střevních parazitů.

V náročné grantové soutěži mezinárodního programu Human Frontier Science Program (http://www.hfsp.org/) v kategorii Young Investigators, který je určen mladým výzkumným pracovníkům do 35 let a je založený na mezioborové a nadnárodní spolupráci, se o finanční podporu utkalo 1011 vědeckých týmů z celého světa a pouhých 35 z nich bylo oceněno. Kateřina Jirků Pomajbíková se svou zámořskou kolegyní Laurou Wegener-Parfrey z kanadské University of British Columbia se umístily na 2. místě a získaly celkem 750 tisíc dolarů (více než 19 milionů Kč) na svůj tříletý projekt.

 

Záměrem projektu je studium nepatogenních střevních parazitů, tedy těch, kteří člověku neškodí, a jejich vlivu na imunitně zprostředkovaná onemocnění. Základem výzkumu budou velmi náročné laboratorní experimenty, které budou prováděny na potkanech. V laboratořích Parazitologického ústavu Biologického centra se uskuteční převážná experimentální část výzkumu, budou se zde odebírat všechny vzorky pro imunologické analýzy i pro mikrobiologické analýzy střevní mikroflóry, které bude zpracovávat kanadská část týmu.

 

Kateřina Jirků Pomajbíková, která vede na Parazitologickém ústavu nově založenou Laboratoř parazitární terapie, na tomto výzkumu pracuje už dva roky. Za tu dobu už se svým týmem vybrala vhodné kandidáty neškodlivých parazitů, jednoho střevního červa a jednoho prvoka. Díky nově získanému grantu se také rozroste její laboratorní tým, během prvního roku plánuje mladá vědkyně přijmout dva postgraduální studenty.

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)
Datová schránka: r84nds8

NOVINKY Z WEBU

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×