HR Excellence in Science

Něco mi vrtá hlavou... Parazité jako nebezpeční vetřelci mozků

Něco mi vrtá hlavou... Parazité jako nebezpeční vetřelci mozků
Místo: Praha 1, Národní 1009/3, Akademie věd ČR, sál č. 205
Datum: 14.03.2024 16:00 - 17:00
Typ: Přednáška
Určeno pro: širokou veřejnost
Odkaz: https://www.tydenmozku.cz/program/akce?id=328&a=neco-mi-vrta-hlavou.--parazite-jako-nebezpecni-vetrelci-mozku

Přednáška parazitologa Romana Kuchty v rámci festivalu Týden mozku. Rezervace nutná.

Rezervujte si místo na přednášce na https://www.tydenmozku.cz/program/akce?id=328&a=neco-mi-vrta-hlavou.--parazite-jako-nebezpecni-vetrelci-mozku

 

Parazité jsou neviditelní vetřelci, kteří nám mohou přinést nejenom nepohodlí, ale také vážné zdravotní komplikace, které bohužel někdy končí fatálně. Někteří z nich dokonce neváhají zaútočit na náš nejdůležitější orgán – mozek, či centrální nervovou soustavu (CNS) a mohou vyvolat komplikace, které se nemusí vždy obejít bez tragického konce.

Existuje několik způsobů, jak se parazité do mozku dostanou. Někteří to udělají omylem při migraci v netypickém hostiteli, jako jsou larvy tasemnic, motolice nebo larvy hlístic. Jiní zvolí mozek a CNS jako svou cílovou lokalizaci, kde unikají imunitnímu systému hostitele, jako jsou například smrtelné africké trypanozomy. A pak jsou tu ti, kteří si vyberou mozek úplně omylem, jako například některé volně žijící améby, které mohou náhodně napadnout mozek člověka a téměř vždy ho v krátkém čase zabijí! Víte, že největší epidemie tohoto parazita se odehrála v České republice?

A to není vše. Podíváme se také na parazity, kteří dokáží využívat mozek a CNS k manipulaci svých hostitelů. Nejedná se o příběh ze světa sci-fi hororu. Tento fascinující fenomén není omezen jen na nižší živočichy, ale překvapivě se objevuje i u savců. Například prvok Toxoplasma má schopnost ovlivňovat chování myší, což nás přivádí k otázce – mohou parazité ovlivnit i lidský mozek?

 

Přednášející

 
doc. RNDr. Roman Kuchta, Ph.D.
Biologické centrum AV ČR
Roman Kuchta (*1979) je absolventem Biologické fakulty Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích. Působí na Parazitologickém ústavu AV ČR v Českých Budějovicích, kde se specializuje na systematiku a biologii parazitických ploštěnců, zejména tasemnic. Věnuje se také popularizaci parazitologie a vyučuje na dvou univerzitách.

 

Zpět

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×