HR Excellence in Science
Datum: 29.03.2021

Biologické centrum v boji proti covidu

Uběhl rok od počátku koronavirové pandemie. Jak se zapojilo Biologické centrum do boje s covidem-19, shrnuje nové krátké video Akademie věd ČR. "Všeho jsme nechali a vrhli se na testování, protože jsme viděli, že je to něco, čemu jsme povinni dostát," říká ředitel Biologického centra AV ČR Libor Grubhoffer v úvodu spotu. Na prvotní testování pacientských vzorků z jihočeských nemocnic metodou PCR brzy navázaly i výzkumné projekty.

Ve spolupráci s Nemocnicí České Budějovice virologové z Biologického centra testovali virus-neutralizující protilátky a také vzorky plazem od pacientů, kteří prodělávali covid-19. Dále se podíleli na vývoji dalších, rychlejších diagnostických metod pro identifikaci koronaviru SARS-CoV-2.

Díky laboratoři BSL-3 s vysokým stupněm zabezpečení proti rizikovým patogenům je Biologické centrum také žádaným partnerem pro spolupráci na výzkumných projektech. Podíleli jsme se na vývoji a optimalizaci biočipu, vyvinutém Fyzikálním ústavem AV ČR, který slibuje novou a rychlou testovací metodu s vysokou spolehlivostí, jež dokáže rozeznat koronavirus v nejrůznějších vzorcích, například i ve stěrech z povrchů (viz Nový test na koronavirus by mohl fungovat jako automat na kávu) .

Ve spolupráci se švýcarským Biomedicínským insitutem v Bellinzoně jsme provedli preklinickou studii na novou bispecifickou protilátku, která velmi účinně chrání před koronavirem SARS-CoV-2, zabraňuje jeho mutacím a zároveň může být použita jako prevence před onemocněním covid-19.

 

 

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×