HR Excellence in Science
Datum: 23.10.2015

SoWa byla zařazena do Cestovní mapy velkých infrastruktur

Národní výzkumná Infrastruktura "Soil and Water" (SoWa), kterou připravuje Biologické centrum AV ČR, byla zařazena do Cestovní mapy ČR velkých infrastruktur pro výzkum, experimentální vývoj a inovace pro léta 2016 až 2022. Cestovní mapu vypracovalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR a na svém zasedání 30. září ji vzala na vědomí Vláda ČR.

 

Infrastruktura SoWa vytvoří badatelské zázemí pro komplexní sledování půdních a vodních ekosystémů v kontextu trvale udržitelného využívání krajiny. Půda a voda představují základní zdroje lidské společnosti. Jejich udržitelné využívání vyžaduje hlubší pochopení půdních a vodních ekosystémů a jejich vzájemných interakcí. Světová věda toto reflektuje rozvojem „hi-tech“ přístupů, interdisciplinárního výzkumu a dlouhodobého ekologického sledování, které ve své kombinaci umožňují kvalitativně nové pochopení vztahů mezi suchozemskými a vodními ekosystémy. V České republice dosud podobná infrastruktura chybí. Proto konsorcium Biologického centra AV ČR, v. v. i., Jihočeské univerzity v Č. Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze a České geologické služby navrhuje zbudování infrastruktury SoWa. Ta poskytne možnost studovat toky látek v povodí na různých časoprostorových škálách; celosvětově unikátní kombinaci výzkumného umělého povodí o ploše několika hektarů, dlouhodobě sledovaných monitorovacích ploch včetně chronosekvence ploch s podobným vývojem jako v umělém povodí a řízených experimentů na škále jednotek metrů, zároveň s využitím hi-tech analytické infrastruktury.

 

Toto komplexní badatelské zázemí zajistí mezinárodní spolupráci, zásadním způsobem zlepší badatelské podmínky pro základní a aplikovaný výzkum v ČR v této vědní oblasti. Infrastruktura vytvoří komplexní technickou, metodickou a expertní podporu ke studiu funkcí půdních a vodních ekosystémů a jejich vzájemných vazeb, bude poskytovat servisní analýzy, metodické a přístrojové zázemí a expertní činnost především v oblasti půdní biologie, hydrobiologie a toku hlavních živin v ekosystémech. Bude otevřena všem ekologicky zaměřeným výzkumným a vzdělávacím pracovištím. Získané údaje budou podkladem pro opatření nezbytná pro udržitelné hospodaření v krajině a minimalizaci negativních důsledků lidské činnosti, stejně jako pro hledání cest pro lepší využívání jejího stávajícího potenciálu.

 

Podkladem pro přípravu Cestovní mapy byly výstupy komplexního mezinárodního hodnocení výzkumných infrastruktur ČR, které proběhlo ve 2. polovině roku 2014. Cestovní mapa přináší mj. strategický model pojetí agendy podpory velkých infrastruktur pro výzkum, experimentální vývoj a inovace v období nadcházejícího víceletého rámce 2016-2022. Tento model bude založen na kombinaci výdajů státního rozpočtu ČR na výzkum, vývoj a inovace s prostředky Evropských strukturálních a investičních fondů, které budou v uvedeném časovém období čerpány prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV). Jedná se tak o model vzájemně komplementárního a vysoce efektivního využívání obou těchto rozpočtových zdrojů.

 

Cestovní mapu si můžete stáhnout na webových stránkách MŠMT zde.

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×