HR Excellence in Science
Datum: 12.05.2014

Muchnice mají (skoro) jepičí život

Díky letošnímu teplému jaru a mírné zimě obyvatele po celé republice překvapil masový výskyt malých černých mušek. Na entomology z Biologického centra se během dubna denně obracelo několik lidí, kteří se dotazovali, co je to za zvláštní mouchy a proč je jich tolik. Hmyz dokonce zaujal i média. Záhadu jim pomohl objasnit Aleš Bezděk z Entomologického ústavu. „Asi centimetrové černé mušky jsou zástupci čeledi muchnicovití (Bibionidae), řád dvoukřídlí (Diptera). V České republice žije více než 20 druhů muchnic. Na fotkách je pravděpodobně Bibio marci, česky se jí říká muchnice březnová," vysvětlil Aleš Bezděk.
Tyto mouchy nejsou pro lidi nijak nebezpečné - naopak jsou dokonce užitečné, protože opylují ovocné stromy. Délka života dospělých muchnic je krátká, tak 2-3 týdny, takže by se dalo říci, že mají skoro jepičí život. Dospělé muchnice se vyskytují časně na jaře, často masově a lze je zastihnout na vegetaci. Po spáření nakladou samičky vajíčka do půdy a obě pohlaví hynou. Masový výskyt muchnic se opakuje každý rok, takže ani ten letošní není žádnou vyjímkou.

Článek na zpravodajském serveru Tn.cz si můžete přečíst zde: http://tn.nova.cz/zpravy/zajimavosti/t...brouci-vzali-a-proc-rychle-umiraji.html

 
Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×