HR Excellence in Science
Datum: 17.08.2020

Počet vosích hnízd se na konci léta zvyšuje, zahrnují až několik tisíc dělnic

"Srpen je velmi teplý a suchý měsíc, a vosy si tak shánějí potravu blíže k místům, kde žije člověk," vysvětluje entomolog Michal Perlík z Biologického centra Akademie věd ČR pro magazín Aktuálně.cz. Do kontaktu s lidmi se vosy častěji dostanou také proto, že hnízda zahrnují až několik tisíc dělnic.

Počet vosích hnízd se totiž v letních měsících zvyšuje. Největších rozměrů dosahují vosí kolonie od poloviny července do poloviny září. Záleží ale na jejich druhu, v Česku jich žije jedenáct. Dva nejčastější druhy - vosy obecné a útočné - pak dorůstají maximální velikosti koncem srpna a začátkem září. 

"Jejich agresivita se však nemění, jen jich přibývá," uvádí entomolog s tím, že mají vosy vyšší nároky na množství potravy pro larvy. Takový stav však netrvá stále. "Vosy mají takzvané vosí roky, tedy cykly přemnožení. Ty jsou ale krátkodobé," říká Perlík. Dodává, že následně se rozmnoží jejich paraziti a predátoři, kteří počet vos opět sníží. 

Hledají vodu a cukr

Při vysokých teplotách trpí hmyz také nedostatkem vody, což jej láká ke koupalištím, přehradám i zahrádkám restaurací kvůli sladkým nápojům. Na ty se vosy vrhají proto, že dělnice potřebují k životu hlavně vodu a cukry. V přírodě je získávají z nektaru, ovoce či medovice, ve městech však takovou potravu často nenajdou.

Právě při pití slazených nápojů nebo z plechovek či lahví s neprůhledným obalem pak podle záchranářů dochází k bodnutí vosou nejčastěji. Hmyz kromě sladkých nápojů přitahuje i zpocená a mokrá nebo krémy namazaná kůže. Je potřeba si také dávat pozor při chození naboso. Riziko, že člověk šlápne na vosu či včelu, je veliké.

Vosí hnízda ve městech

Hlavní příčinou vosího útoku bývá podle entomologa Michala Perlíka neopatrný pohyb v blízkosti hnízda nebo jeho poškození. "Pokud se někde vosí hnízdo nachází, je rozumné se mu vyhnout, držet se v přiměřené vzdálenosti a nedělat rychlé pohyby, které by vosy mohly podráždit," radí Perlík. 

Vosí hnízda se ve městech nejčastěji nacházejí na místech chráněných před deštěm, tedy pod přístřešky, okenními rámy či střechami zastávek. "Některé druhy vos si staví hnízda v zemi, norách hlodavců nebo dutinách a jiné si je budují na kamenech, větvích a kmenech stromů," přiblížil umístění kolonií v přírodě Perlík.

 

Celý článek na Aktuálně.cz: Vosy jsou teď hladovější, alergie po bodnutí může začít kdykoli, říkají záchranáři

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×