HR Excellence in Science
Datum: 23.11.2020

Noc vědců 2020 na Biologickém centru AV ČR

Zatímco celá republika bude během Noci vědců pulsovat v on-line světě, Biologické centrum Akademie věd ČR se chystá naopak vytáhnout diváky od obrazovek. „Nesmířili jsme se s myšlenkou uskutečnit celý náš program jen virtuálně, a protože jsme přírodovědci, ekologové, rozhodli jsme se pozvat lidi ven do přírody. Připravili jsme pro ně lov želvušek,“ říká Daniela Procházková, koordinátorka programu Biologického centra AV ČR.

Českobudějovičtí biologové vybrali 100 míst v jižních Čechách, kde buďto prováděli výzkum, nebo jsou to místa zajímavá přírodně, kulturně či historicky. Na tato místa ukryjí 3D modely želvušek a přesně v den Noci vědců zveřejní on-line mapu s vyznačenými souřadnicemi. Hned další den může začít pátrací akce.

„Želvušky jsme nevybrali náhodně. Jsou to mikroskopičtí živočichové, kteří jsou známí pro svůj um přežít téměř cokoli. V tom se směle vyrovnají robotům,“ říká Daniela Procházková. Želvušky během deseti minut zastaví všechny své životní funkce, zapouzdří se a přežijí teploty od -273°C po 100°C, vysoké dávky radioaktivního záření, nepotřebují jíst, pít ani dýchat a vydrží klidně i v kosmu. Takhle vydrží měsíce, ba dokonce roky, a když se okolní podmínky zase vylepší, želvušky se probudí a žijí dál.  

Ke hře budou lidé potřebovat mobil s GPS a čtečkou QR kódů. Ulovené želvušky si mohou odnést domů a pochlubit se s nimi na sociálních sítích.

Na online svět vědci z Biologického centra ale rozhodně nezanevřeli. Pro Noc vědců nabízejí třeba speciální šifrovací program (DNA šifrovač), který zakóduje jakékoliv sdělení, podobně jako to dělá DNA v každé živé buňce. V krátkém videu také pozvou zájemce do nitra buňky, aby měli možnost přesvědčit se, jak důmyslně je uspořádaná a funguje jako živý robot. Neméně propracovaný je život sociálního hmyzu. Jihočeští biologové zveřejní video, v němž se vydali detailně prozkoumat hnízdo divokých sršní. Věděli jste například, že sršni umí svůj jed vystříknout a že pracují 22 hodin denně?   

V programu Biologického centra nebudou chybět ani virtuální 3D prohlídky laboratoří a on-line výstava snímků z nejvýkonnějších mikroskopů.

Sledujte událost na Facebooku a web www.nocvedcu.cz.

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×