HR Excellence in Science
Datum: 21.04.2022

Komáři a klíšťata jdou jen na někoho. Rozhoduje „šikovný mikrobiom“, tvrdí parazitolog Julius Lukeš

„Mikrobiom je soubor všech bakterií v lidském těle, najdeme ho na kůži, v plicích, ve střevech. Každý člověk ho má jedinečný, stejně jako DNA,“ vysvětluje profesor Julius Lukeš, přední český parazitolog v pořadu Blízká setkání Českého rozhlasu Dvojka. Jak starý je objev mikrobiomu? Jaký vliv mají antibiotika na střevní mikrobiom? A lze ho i darovat? Na tyto a další otázky si poslechněte odpovědi v audiozáznamu.

S mikrobiomem se nerodíme, dědíme ho po matce. „Nejlepší je přirozený porod, protože když se narodíte císařským řezem, nezískáte ho přirozenou cestou,“ tvrdí profesor Lukeš. „Proto se dnes již přistupuje k tomu, že po porodu císařem se stěrem z matčina těla tamponem přenáší na novorozence. Stojí to asi korunu za tampón a dítě získává přirozenou ochranu.“

Šikovný kožní mikrobiom
„Zajímavý je třeba kožní mikrobiom,“ myslí si Julius Lukeš. „Všimněte si, že na někoho jdou komáři nebo klíšťata, a druhý nemá za sezónu ani jedno. Naše bakterie totiž vydávají určité látky a signály, které hmyz dokáže svými senzory zachytit. A když má někdo takzvaný šikovný mikrobiom, tak ho hmyz necítí,“ uzavírá parazitolog Julius Lukeš.

 

 

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×