HR Excellence in Science
Datum: 04.08.2022

Rozhovor Lucie Výborné s Juliem Lukešem z indického Mulbekhu

Hnutí Brontosaurus otevírá vědeckou laboratoř v malé severoindické vesnici Mulbekhu. U otevření školní laboratoře byla i Lucie Výborná s Juliem Lukešem z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR. „Když se otevírají podobné laboratoře za české peníze v zahraničí, tak se člověk ptá, jak dlouho to vydrží. V Africe je můj pocit negativní, zkolabuje to. Zatímco tady je celkový pocit, že se to udrží. A to mě naplňuje pocitem, že to za to stojí,“ věří Lukeš.

Škola v Mulbekhu funguje od roku 2009 a pořád se vylepšuje. Kolik géniů pochází z takovýchto malých míst?

Dnes tady byl zmíněný indický nositel Nobelovy ceny, který pochází z této oblasti. Takže géniové pochází z malých vesnic. Třeba jedna z věcí, která se ve vědě hodně změnila, je, že je takzvaný open access, to znamená, že jakýkoliv článek publikujete v luxusním drahém časopise, tak si ho může otevřít za určitých okolností i Ind v poslední vesnici. Takže systém se maličkým vesnicím na konci světa otevírá. Na druhé straně bych to nepřeceňoval, myslím si, že ten krokový postup ve vzdělání přeci jenom vytváří génia.

Jak vypadají parazitologické expedice?

Máme spoustu krabiček, média, mikroskop, různé lampy. Pro místní se bizarním způsobem pohybujeme, něco chytáme, vykopáváme myši z děr, snažíme se dostat do hnízd ptáků. Sbíráme, co nás napadne.

Ze všech organismů na naší planetě je většina parazitů. Každý v sobě máme parazita, všude jsou paraziti.

Můžete být konkrétní? Zkuste mi říct něco o poslední expedici.

Poslední expedice byla v Mexiku v březnu. Tam jsme se zaměřili na mořské prvoky, kteří se jmenují Diplonemy a které se nepodařilo v Americe nikomu izolovat. A nám se to povedlo. Je to první izolát tohoto prvoka z celých Amerik. Myslíme si, že se to bude hodit v budoucnosti.

Co s tím bude dál?

Snažíme se zjistit, proč je tak úspěšný v oceánu, zjišťujeme, co by to mohlo přinést užitečného. Teď máme jeden velký objev, o kterým nesmím mluvit, ale můžu ho naznačit: Centrální dogma molekulární biologie je, že z DNA se udělá RNA, a z RNA se udělá bílkovina a ten gen někde končí.

A my jsme zjistili, že jedna taková divná buňka to dělá všechno hodně jinak. Což je zásadní, protože to je genetický kód, který se považoval na neměnný. Ale my teď máme jednu takovouhle maličkou mršku, která si to všechno dělá proti všem pravidlům. A možná jsme přišli na to, jak to dělá.

Takže bychom se bavili o objevu světového významu?

To by mohlo platit, když se nám to podaří publikovat v kalibrovém světovém časopise. Maličko přeskakuju, ale už vím, že se to hodně lidem líbilo...

Celý rozhovor najdete:

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×