HR Excellence in Science

Praemium Academiae v roce 2009 pro profesora Lukeše

Kontakt: Lukeš Julius, prof. RNDr. CSc.
Typ: Domácí

Akademická prémie – Praemium Academiae, která byla poprvé udělena v roce 2007, je výběrová finanční podpora vynikajícím vědeckým pracovníkům Akademie věd ČR. Jejím smyslem je podpořit vědecké osobnosti, jež jsou nositeli výzkumu na špičkové mezinárodní úrovni, a vytvořit jim takové podmínky, aby se mohly plně věnovat jen své vědecké práci.

Uděluje se na dobu 6 let na základě dosažených vědeckých výsledků a s ohledem na perspektivu dalšího vědeckého přínosu. Akademickou prémii představuje finanční podpora do výše 5 mil. korun ročně, v níž jsou zahrnuty neinvestiční prostředky na věcné náklady výzkumu, investiční prostředky pro pořízení přístrojů a mzdové prostředky pro nositele a jím vybrané spolupracovníky. Není udělována za celoživotní zásluhy a nemůže být udělena opakovaně. Akademická prémie může být přiznána pouze vědeckému pracovníkovi, jehož těžiště činnosti je na pracovišti AV ČR. O udělení Akademické prémie rozhoduje předseda AV ČR.

Mezi první nositele Akademické prémie v roce 2007 patří matematik RNDr. Eduard Feireisl, DrSc., fyzik RNDr. Václav Petříček, CSc., genetik prof. MUDr. Jiří Forejt, DrSc., a chemik prof. Ing. Pavel Hobza, DrSc. O rok později získali Akademickou prémii fyzik prof. Tomáš Jungwirth, Ph. D., a chemik prof. Ing. Karel Ulbrich, DrSc.

Letos tuto prémii získal prof. RNDr. Julius Lukeš, CSc. Zabývá se molekulární biologií trypanosom a leishmanií, což jsou jednobuněční paraziti, působící závažné choroby člověka, zvířat a rostlin. Se svým týmem významně přispěl k charakterizaci důležitých struktur buněk prvoků a zejména k objasnění mechanismu, kterým je aktivována důležitá součást aparátu buněk prvoků. Tou je specifická molekula nukleové kyseliny (RNA).

Profesor Lukeš patří mezi vědce, kteří definovali současný evoluční pohled na tyto medicínsky významné parazity. V současnosti je jeho cílem objasnění funkce řady bílkovin nezbytných pro přežívání těchto bičíkovců. Ambicí jeho laboratoře je pozdvihnout prvoka Trypanosoma brucei, původce africké spavé nemoci, na roveň současných hlavních modelových organismů molekulární biologie.

O nesporných kvalitách našeho vědce svědčí i to, že byl jako jeden z nejmladších zvolen členem Učené společnosti ČR. Zásadní měrou ovlivňuje vědeckou činnost Parazitologického ústavu i celého Biologického centra AV ČR, v. v. i., a jako vedoucí katedry molekulární biologie též výuku a výzkum na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jím vychovaní vědečtí pracovníci jsou úspěšní v získávání míst postdoktorandů na kvalitních pracovištích v zahraničí; např. jeho bývalá doktorandka získala v roce 2008 stipendium firmy l´Oréal. Velmi intenzivní je mezinárodní spolupráce jeho laboratoře, v níž pracují studenti z ČR, Číny, Thajska, Ruska a USA. Se svými kolegy organizoval několik mezinárodních konferencí s účastí předních odborníků. Profesor Lukeš je bývalým prezidentem International Society for Evolutionary Protistology.

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×