HR Excellence in Science

Praemium Academiae 2009 pro prof. J.Lukeše

Kontakt: Lukeš Julius, prof. RNDr. CSc.
Typ: Domácí

Předseda Akademie věd ČR udělil letos prestižní Akademickou prémii - Praemium Academiae 2009 – jednomu z nejlepších vědců Biologického centra AV ČR, v. v. i., prof. RNDr. Juliu Lukešovi, CSc., mezinárodně respektované osobnosti s vynikajícími výsledky v oblasti základního výzkumu v oborech protozoologie, parazitologie, molekulární biologie, funkční genomika, i výchovy mladých pracovníků.

Prof. Lukeš se zabývá zejména molekulární biologií prvoků řádu Kinetoplastida, působících řadu závažných chorob. Významně přispěl se svým týmem k objevu editování RNA a objasnění struktury kinetoplastové DNA u řady primitivních bičíkovců a patří mezi vědce, kteří definovali současný evoluční pohled na tento medicínsky významný řád. Má zásadní podíl na novém pohledu na patogenní rod Leishmania a na jeho diagnostiku. V současnosti provádí rozsáhlou funkční analýzu mitochondriálních proteinů Trypanosoma brucei a jeho práce jsou příslibem významného pokroku v našem chápání procesu editování RNA a dalších esenciálních mitochondriálních funkcí tohoto prvoka. Ambicí jeho laboratoře je pozdvihnout T. brucei na úroveň současných hlavních modelových organismů molekulární biologie.

V roce 2008 byl J. Lukeš, působící v Parazitologickém ústavu BC AV ČR, v. v. i., a na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity, spoluautorem v oblasti molekulární biologie mimořádně vysokého počtu publikací (8) s celkovým součtem impaktových bodů 32,106, tj. průměrný IF na publikaci 4,013. Byl spoluautorem (a vždy korespondujícím autorem) dvou článků v Proceedings of the National Academy of the U.S.A. (PNAS – IF = 9,598). Výsledky prezentované v těchto publikacích přinesly zásadní poznatky o ekonomicky významných patogenech dobytka a koní (Lai D.-H., Hashimi H., Lun Z.-R., Ayala F.J., Lukeš J. 2008: Adaptations of Trypanosoma brucei to gradual loss of kinetoplast DNA: Trypanosoma equiperdum and Trypanosoma evansi are petite mutants of T. brucei. PNAS 105: 1999–2004) a především o možnosti funkční analýzy lidského frataxinu v bičíkovci Trypanosoma brucei, původci spavé nemoci (Long S., Jirků M., Ayala F.J., Lukeš J. 2008: Mitochondrial localization but not processing of human frataxin is essential for a rescue of frataxin deficiency in the excavate flagellate Trypanosoma brucei. PNAS 105: 13468–13473) Zejména posledně uvedený výsledek vyvolal velký zájem sdělovacích prostředků i veřejnosti. Navíc byl do prestižních PNAS přijat další článek prof. Lukeše, v němž předkládá zcela nový pohled na evoluci některých zásadních patogenních prvoků (Lukeš J., Leander B.S., Keeling P.J.: Cascades of convergent evolution: The corresponding evolutionary histories of euglenozoans and dinoflagellates).

Prof. Lukeš byl jako jeden z nejmladších zvolen členem Učené společnosti České republiky, o. s., je presidentem International Society of Evolutionary Protistology, byl též jmenován fellow v prestižním Canadian Institute for Advanced Research a je autorem kapitoly v knize shrnující pohled na současnou eukaryotickou diverzitu pod vedením slavné Lynn Margulisové.

Dalším dokladem jedinečné komplexnosti osobnosti prof. Lukeše je fakt, že jeho bývalá doktorandka, RNDr. Alena Zíková, Ph.D. (*1979), získala v letošním roce prestižní stipendium firmy l’Oréal pro ženy ve vědě za mimořádné vědecké výsledky. Dr. Zíková nyní po návratu z dvouletého postdoktorandského pobytu v Seattlu pokračuje v úspěšném studiu molekulární biologie a funkční genomiky parazitických protistů v rámci oddělení J. Lukeše.

Blíže o práci prof. Lukeše v článku Čeští vědci mění dogma o parazitech.

                                                     

O Akademické prémii - Praemium Academiae

Akademická rada zřídila Akademickou prémii – Praemium Academiae jako přísně výběrový nástroj finanční a morální podpory vědecké excelence v Akademii věd ČR.

Smyslem prémie je podpořit vynikající vědecké osobnosti, které jsou nositeli výzkumu na špičkové mezinárodní úrovni, a vytvořit jim takové podmínky, v nichž by mohli lépe rozvinout svůj potenciál ve prospěch Akademie ved ČR a celé české vědy.

Akademická prémie se uděluje na dobu 6 let na základě dosažených vědeckých výsledků a s ohledem na perspektivu dalšího vědeckého přínosu jejího nositele. Není udělována za celoživotní zásluhy a nemůže být udělena opakovaně.

J. Lukeš se stává prvním mimopražským laureátem Praemium Academiae.

O mimořádnosti této ceny svědčí to, ze byl letos vybrán jako jediný z kandidátů a že i předchozími držiteli byli vždy nejvýznamnější vědci AV ČR.

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×