HR Excellence in Science
Datum: 12.11.2021

Predátorský časopis ukradl vědecký článek z odborného periodika European Journal of Entomology

Šokující případ plagiátorství řeší redakce odborného časopisu European Journal of Entomology (EJE), který vydává Entomologický ústav Biologického centra AV ČR ve spolupráci s Českou společností entomologickou. Článek publikovaný v EJE v roce 2019 kompletně zkopíroval on-line časopis s názvem Modern Sciences Journal, včetně příloh a fotografií. U článku změnil pouze název článku a jména autorů, které zaměnil za jména pravděpodobně fiktivních osob. Díky jednoduchému internetovému vyhledávání se navíc ukázalo, že většina článků v tomto časopise, pokud ne všechny, jsou ukradeny z jiných periodik.

Redakce EJE obdržela v úterý 9. listopadu 2021 stížnost na porušení autorských práv od Dr. Nakahamy, který v roce 2019 publikoval v EJE svůj vědecký příspěvek o metodách práce s DNA starších suchých vzorků hmyzu (viz doi: 10.14411/eje.2019.050). Kopii svého článku našel v podivném on-line časopise Modern Sciences Journal (https://journals.modernsciences.org/index.php/msj).  "Byl jsem velmi překvapen a zklamán, když jsem na Google Scholar našel tento plagiát. Když jsem si přečetl abstrakt, cítil jsem se nepříjemně, a když jsem viděl obrázky a tabulky, byl jsem přesvědčen, že to byl náš předchozí článek,” řekl autor původní práce Naoyuki Nakahama z University of Hyogo v Japonsku.

Editor EJE Jan Šobotník pohotově oslovil plagiátorský časopis. “Protože vědecká práce by měla být vždy doprovázena vysokými etickými standardy, okamžitě jsem napsal omluvu Dr. Nakahamovi a protestní nótu jedinému manažerovi Modern Sciences Journal. Dobré je, že ukradené dílo okamžitě zmizelo z internetu, nicméně to nepovažuji za dostatečné řešení. Vědecká komunita by si měla být vědoma takových neférových pokusů parazitovat na práci druhých a měli bychom udělat vše pro to, abychom zastavili zneužívání principu otevřené vědy,” uvedl Jan Šobotník. Jak dále uvedl, ve své praxi dosud nenarazil na tak výrazné porušení autorských práv a copyrightu. “Musím přiznat, že se čas od času setkávám s případy plagiátorství, ale ty se většinou týkají studentů nebo začínajících badatelů, kteří si půjčují části jiných prací bez řádného uvedení zdrojů. Proto jsem vždy považoval plagiátorství spíše za projev nedbalosti nebo lenosti než za skutečnou zlou vůli a byl jsem skutečně šokován úmyslným ukradením celého díla,” dodal editor.

I pro autory původního článku byla tako zkušenost zcela nová. "Byli jsme velmi zmatení, ale konzultovali jsme to s redakcí EJE a ta problém okamžitě vyřešila a článek byl stažen. Rádi bychom redakci EJE vyjádřili upřímné poděkování za jejich velmi rychlé a laskavé jednání,“ uvedl Naoyuki Nakahama.

European Journal of Entomology je mezinárodní odborný časopis pokrývající celou oblast entomologie. Byl založen v roce 1904 jako sborník České společnosti entomologické. Od svých začátků coby tuzemského periodika s ryze českými články urazil bez přerušení dlouhou cestu plnou změn, včetně několika obměn názvů, až k současnému statutu uznávané mezinárodní platformy pro entomologii. Od roku 2016 vychází EJE pouze elektronicky s volným přístupem Open Access.

     

  

 

Vlevo originální článek v European Journal of Entomology, v pravo plagiát z Modern Sciences Journal.

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×