Datum: 13.02.2017

Parazitolog Tomáš Scholz jede přednášet na univerzitu v USA

Na čtyřměsíční pobyt ve Spojených státech amerických se právě chystá profesor Tomáš Scholz z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR. Pro tento akademický rok získal prestižní Fulbrightovo stipendium pro vědecké pracovníky (Senior researchers) a letní semestr tak stráví na univerzitě St. Norbert College ve státě Wisconsin, kde se bude věnovat výzkumu cizopasníků na sladkovodních rybách v USA.

Studium parazitů ryb má v České republice dlouhou tradici – první práce byla publikována již v roce 1873 a od té doby čeští parazitologové hrají významnou roli nejen v evropském, ale i světovém měřítku. Mezi přední vědce v tomto oboru se řadí i Tomáš Scholz, který se výzkumu rybích parazitů, především systematice a biologii tasemnic a motolic, věnuje už od doby svých studií na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Na Parazitologickém ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích pracuje od roku 1985, přičemž dvě funkční období v letech 2002-2012 byl jeho ředitelem. Rovněž přednáší na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity a vede její studenty.

Výzkum rybích tasemnic a dalších cizopasníků zavedl Tomáše Scholze už téměř do všech koutů světa, včetně méně vyspělých zemí, kde paraziti způsobují vážné problémy. V Laosu například studoval tzv. malé jaterní a střevní motolice přenosné na člověka po konzumaci syrových ryb, procestoval exotické oblasti, jako je Súdán, Etiopie, Bangladéš, Kambodža nebo peruánská Amazonie, kde nejen prováděl výzkum, ale také seznamoval místní odborníky a studenty se základními metodami rybí parazitologie.

Nyní by měl přispět jako zahraniční expert k lepšímu poznání překvapivě málo známé parazitofauny ryb Severní Ameriky, její druhové diverzity a evoluční historie.

Plánovaný pobyt v USA popisuje Tomáš Scholz v živém vstupu na ČT24. Rozhovor si můžete pustit ze záznamu zde. Stopáž 3:30:56 - 3:38:47

Fulbrightovy stipendijní programy financují americká a česká vláda prostřednictvím Fulbrightovy komise. Pro akademický rok 2016 – 2017 toto prestižní stipendium získalo 36 Čechů, mezi nimiž jsou jak vědci, kteří budou hostovat na amerických univerzitách, tak i studenti na vzdělávací pobyty ze všech oborů. Z Českých Budějovic odjeli do USA další dva úspěšní stipendisté, mladý vědecký pracovník Petr Nguyen z Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR a studentka Jihočeské univerzity Anna Voleníková, oba do města Lawrence v Kansasu.

Zpět

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)
Datová schránka: r84nds8

NOVINKY Z WEBU

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×