HR Excellence in Science

Popis projektu

 

Cíl projektu

Projekt je zaměřen na uplatnění absolventů doktorských studijních programů, na jejich další odborný růst, výzkumnou profilaci a rozvoj v rámci nově vytvořených postdoktorandských pozic na BC. Realizace projektu podpoří komplexní strategii BC zaměřenou na posílení výzkumných kapacit, integraci výzkumných agend, internacionalizaci a rozvoj spolupráce s dalšími výzkumnými ústavy i aplikačním sektorem.

Projekt nastartuje profesní růst postdoktorandů a tím umožní výchovu vědeckých pracovníků pro udržení a rozvoj kvalitního výzkumu v BC. Výběr pozic a mentorů byl pečlivě analyzován a omezen na (1) posílení týmů, kterým citelně chybí kvalifikovaná pracovní síla, (2) zajištění rozvoje nové discipliny, která zvýší celkový potenciál týmu ve vědecké i pedagogické oblasti a (3) naplnění VaV potřeb cílových skupin dle názoru mentorů. Výběr postdoků se bude na prvním místě opírat o hodnocení jejich dosavadního odborného výkonu, ale bude přihlédnuto i ke geografickému hledisku a k proporcionálnímu zastoupení žen. Důraz bude kladen na výběr externích postdoktorandů. K jejich odbornému růstu a rozvoji mezinárodních vazeb přispějí zahraniční stáže na kvalitních pracovištích. Spoluúčast při výchově studentů přijatých do týmu a kontaktní výuka praktických cvičení umožní interakci postdoků se studenty a vzájemné ovlivňování.

Konečným stavem je vychování a plná odborná působnost 20-ti vědeckých pracovníků s mezinárodními zkušenostmi, pracujícími na světové úrovni a schopné vyučovat studenty a vést jejich diplomové, případně i disertační práce a přispívat tak k naplnění odborných potřeb, které se promítnou v profilaci studentů a jejich úspěšném graduování. Tito pracovníci budou velmi potřebnou posilou pro stárnoucí vědecko-výzkumnou základnu BC. Projekt vychází z IPRM a bezprostředně navazuje na OP VaVpI (projekt JCTT BC a partnerské projekty JU a MBU).

MOTIVACE

BC je se svými 438 zaměstnanci největším mimopražským ústavem AV a jednou z hlavních evropských institucí s výzkumným profilem na rozhraní obecné biologie a ekologie. BC má v současnosti 184 (145,7 FTE) tvůrčích pracovníků, z toho 20 profesorů, 25 docentů a 139 dalších pracovníků s vědeckou hodností, a podílí se na vědecké výchově okolo 100 doktorandů a dalších 200-300 studentů magisterského i bakalářského stupně studia. Rozvoj vysoce kvalifikovaných lidských zdrojů je prioritou BC, protože je klíčový pro udržitelnost stávajících směrů výzkumu a související pedagogické činnosti. Nutnost péče o další profesní růst absolventů doktorského studia potvrzují nejenom oficiální zprávy, ale i interní průzkumy v rámci BC.

Vytvářet plnohodnotné pozice pro absolventy doktorandských programů je ekonomicky velice náročné. Česká pracoviště včetně BC se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných odborníků, protože o ně dosud mohou konkurovat jen velmi omezeně na mezinárodním trhu práce právě z finančních důvodů.

Projekt je odborně zaměřen na rozvoj lidských zdrojů v klíčových oblastech současné biologie. Pozice postdoků posílí výzkum, který je ojedinělý v ČR a ve většině případů v celé Evropě. Bez této posily by dotčené týmy nebyly v nejbližších letech schopny plnohodnotné konkurence, protože je zapotřebí jejich postupná generační obměna a doplnění. Nově vytvořené pozice postdoka budou prospěšné pro celou výzkumnou komunitu, protože zvyšují její kvalitu, posilují mobilitu, přinášejí inspiraci a nové metody ze zahraničí, posilují soutěživost a efektivitu práce. Podpora pozic postdoků je v souladu se strategickými zájmy BC a přímo navazuje na projekty OP VaVpI realizované BC a JU a naplňuje tak (městský) IPRM Levý břeh Vltavy. Konečným měřítkem úspěchu tohoto projektu bude zhodnocení příspěvku postdoků ke kvalitním výstupům výzkumu příslušných týmů a ke špičkové úrovni absolventů studia organizovaného v těsné spolupráci s JU.

CÍLOVÁ SKUPINA PROJEKTU

Cílová skupina, která bude ovlivněna činností postdoků, zahrnuje:

ad (1) Studenty, kteří jsou součástí formálních stupňů vzdělávání garantovaných ze strany BC a JU (bakalářské, magisterské a doktorské studium).

ad (2) Mladé pracovníky výzkumu a vývoje: i) doktorandy, kteří disponují pracovně-právním vztahem s BC a/nebo s JU, ii) stávající mladé výzkumné a odborné pracovníky JU a BC, případně subjektů aplikační sféry.

ad (3) Zkušené vědecké pracovníky JU a BC, ať už samostatné vědecké pracovníky či vedoucí laboratoří a oddělení.

Spolupráce s postdoky jednoznačně podpoří profesní růst všech tří skupin a přinese pro BC další cenné zkušenosti v této oblasti RLZ.

Podpora cílové skupiny bude probíhat na několika úrovních vědecké výchovy a spolupráce. V rámci výuky odborných předmětů a metodických kurzů se budou postdoci setkávat se studenty všech stupňů studia. Intenzivní podporu studentům zajistí také vedením jejich diplomových a dizertačních prací. S mladými vědeckými pracovníky budou postdoci interagovat zejména na kolegiální úrovni, při společném řešení badatelských úkolů a vzájemném předávání metodických zkušeností. Spolupráce se zkušenými vědeckými pracovníky se bude opírat o pomoc postdoků při získávání grantů, postupném přebírání povinností k zajištění chodu laboratoří a rozvoji výzkumných směrů. Všechny tři cílové skupiny budou mít také jedinečnou možnost zúčastnit se a diskutovat odborná témata v rámci formálních i neformálních seminářů pracovišť či kateder.

Výsledkem projektu bude proškolení celkem 1278 studentů, podpoření 179 VaV pracovníků a řada odborných výsledků, které vzniknou ve spolupráci postdoka se zástupci cílové skupiny.

 

 

KONTAKT

Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Datová schránka: r84nds8

 

+420 387 775 111 (ústředna)
+420 387 775 051 (sekretariát)
+420 778 468 552 (pro média)

NAJÍT PRACOVNÍKA

Biologické centrum Google mapa

Přihlášení do intranetu

Pro přihlášení do intranetu zadejte Vaše přihlašovací údaje

×