Mentoring
Skupinový mentoring
One to one mentoring
Pro koho je program určen
Mentoring je proces sdílení informací, rad a podpory od zkušenějších mentorů a mentorek s méně zkušenými, tzv. mentees. Tento proces umožňuje začínajícím vědcům rychleji nastartovat kariéru a uspět v pracovním životě nebo ve studiu. Mentoringové programy pro Ph.D. studenty a postdoktorandy v České republice odstartovali v Národním kontaktním centru (NKC).
Výhody plynoucí z mentoringu
Pro mentees:
- Získávání zkušeností
- Možnost učit se a rozvíjet své dovednosti
- Stanovení si cílů
- Motivace
- Rychlejší dosahování úspěchů
- Nezainteresovaná zpětná vazba
- Nové zajímavé kontakty
Pro mentora:
- Rozšiřování svých dosavadních kontaktů
- Možnost podílet se na rozvoji začínající vědkyně, začínajícího vědce
- Příležitost podívat se na svět z jiného úhlu pohledu
- Zlepšovat své komunikační dovednosti
Mentoring je běžnou součástí dalšího odborného rozvoje mladých vědců na vědeckých a výzkumných institucích. V západní Evropě probíhá mentoring často již na základních a středních školách s cílem pomoct žákům a studentům zvládnout každodenní potíže a motivovat je k dalšímu studiu, nebo práci.
Mentoringové programy pro začínající vědce fungují například v těchto institucích:
Mentoring v Biologickém centru
Mentoringový program probíhá v rámci projektu ABERA.
Skupinový mentoring – Kávičkový networking
Cílem je vytvořit příležitost pro setkávání aktivních PhD studentů, postdoků a vědeckých pracovníků, nabízet témata k diskuzi a vzájemně sdílet zkušenosti z různých oblastí.
Kávičkový networking probíhá každý první čtvrtek v měsíci ve 13:00. Místa setkání jsou avizovaná mailem prostřednictvím sekretariátů BC, na Facebooku, nebo síti ARN.
Počet mentees je neomezen, připojit se můžete kdykoliv v průběhu roku. S sebou nepotřebujete nic speciálního než vlastní aktivitu a iniciativu zapojit se do diskuze, poznávat nové lidi a rozšířit si obzory.
Video z prvního setkání ZDE
Foto z druhého setkání ZDE
One to one mentoring
Jedná se o podporu rozvoje kariéry začínajících vědkyň a vědců v biologických oborech zprostředkováním kontaktu s mentorem z Biologického centra nebo jiné instituce podobného zaměření z ČR nebo ze světa.
Program trvá alespoň 10 měsíců a četnost setkání nebo frekvence elektronické komunikace je na domluvě obou stran – menteeho i mentora.
Program začíná úvodním workshopem, předpokládaný termín je 25.2.2021, počet mentees je omezen na 15.
Chceš se zapojit do mentoringového programu a nastartovat svoji vědeckou kariéru?
Máš to ve svých rukou! Informace dostupné na tina.vrabcova@bc.cas.cz
Pro koho je program určen?
- PhD studenty a postdoky pracující na BC
Chceš být mentorem na BC?
Z řad vědeckých pracovníků hledáme mentory pro začínající vědce.
Co to obnáší?
Chuť navázat nový kontakt a komunikovat dle svých časových možností a potřeby menteeho
Informace dostupné na tina.vrabcova@bc.cas.cz
Mentoringové aktuality na BC
Mentoringový program 2023
Už teď je možné hlásit se do mentoringového programu, který začne v lednu 2023. Program trvá 6 měsíců a je určen především pro aktivní Ph.D. studenty a postdoky pracující na BC.
Mentoring je proces sdílení informací, rad a podpory od zkušenějších mentorů a mentorek s méně zkušenými, tzv. mentees.
Jak program probíhá:
Úvodní workshop (pod vedením Mgr. Kateřiny Cidlinské, Ph.D. a Mgr. Kateřiny Machovcové, Ph.D. z Psychologického ústavu AV ČR) – identifikace a analýza cílů.
Mentor – buď si mentora najdeš sám/sama, nebo ti s hledáním aktivně pomůžeme, může být přímo z BC nebo z jiné instituce v ČR nebo ze zahraničí v rámci Evropy.
Mentoring – sdílení zkušeností, rady, zpětná vazba na osobních schůzkách, přes maily nebo telefonáty – forma a četnost je na domluvě s mentorem.
Výjezd do zahraničí (u zahraničních mentorů) – náklady spojené s cestou za mentorem jsou hrazené z projektu ABERA.
Závěrečné setkání – červen 2023, společná schůzka s mentees a zhodnocení přínosu na základě stanovených cílů na úvodním workshopu.
Program je vysoce individuální, slouží k nastartování vědecké kariéry, pomáhá s orientací v akademickém prostředí a umožňuje poznávat nové lidi. Vyžaduje však vlastní proaktivní přístup, iniciativu a vůli pracovat na sobě. Do mentoringového programu se registruj přes email: tina.vrabcova@bc.cas.cz
Mentoringový program 2022
Biologické centrum spouští nový mentoringový program, který začne v únoru 2022. Program trvá 10 měsíců a je určen především pro aktivní Ph.D. studenty a postdoky pracující na BC.
Mentoring je proces sdílení informací, rad a podpory od zkušenějších mentorů a mentorek s méně zkušenými, tzv. mentees.
Jak program probíhá:
Úvodní workshop (pod vedením Mgr. Kateřiny Cidlinské, Ph.D. a Mgr. Kateřiny Machovcové, Ph.D. z Psychologického ústavu AV ČR) – identifikace a analýza cílů.
Mentor – buď si mentora najdeš sám/sama, nebo ti s hledáním aktivně pomůžeme, může být přímo z BC nebo z jiné instituce v ČR nebo ze zahraničí v rámci Evropy.
Mentoring – sdílení zkušeností, rady, zpětná vazba na osobních schůzkách, přes maily nebo telefonáty – forma a četnost je na domluvě s mentorem.
Výjezd do zahraničí (u zahraničních mentorů) – náklady spojené s cestou za mentorem jsou hrazené z projektu ABERA.
Závěrečné setkání – prosinec 2022, společná schůzka s mentees a zhodnocení přínosu a progesu na základě stanovených cílů na úvodním workshopu.
Program je vysoce individuální, slouží k nastartování vědecké kariéry, pomáhá s orientací v akademickém prostředí a umožňuje poznávat nové lidi. Vyžaduje však vlastní proaktivní přístup, iniciativu a vůli pracovat na sobě.
Do mentoringového programu je možné hlásit se už teď. Registrace přes email: tina.vrabcova@bc.cas.cz
Mentoringový program 2021
Úvodní mentoringový workshop je úspěšně za námi
V únorovém vydání Zpravodaje jsme zmiňovali pozvánku na mentoringový workshop. Dne 25.2.2021 proběhl úvodní mentoringový workshop pro Ph.D. studenty a postdoktorandy pod vedením paní Kateřiny Cidlinské, Ph.D. a paní Kateřiny Machovcové, Ph.D. z Psychologického ústavu AV ČR.
Úvodní workshop proběhl online a účastnilo se ho 10 aktivních zájemců. Mentees dostali cenné rady a jsou ve fázi oslovování a hledání mentorů. Program bude trvat 10 měsíců, v průběhu kterých bude mentee s mentorem v kontaktu, dle vzájemné potřeby. Celý proces je postaven na dobrovolnictví a chuti pomáhat druhým. Taky je to v mnoha případech i začátek zajímavé spolupráce a oboustranně přínosné interakce, protože v každém věku člověk může být mentorem i mentorovaným – pořád se můžeme učit nové věci a předávat své zkušenosti dál.
Mentoring ve vědecké kariéře
Dne 5.11.2020 měla u nás na BC proběhnout akce s názvem Mentoring ve vědecké kariéře.
Jejím cílem mělo být představení konceptu a přínosu mentoringu ve vědeckých institucích, vysvětlení rozdílu v kompetencích školitele a mentora a představení připravovaného mentoringového programu na BC.
Své zkušenosti z pozice jak mentora, tak menteeho (mentorovaného) měli přiblížit Mgr. Kateřina Cidlinská, Ph.D. z Psychologického ústavu AV ČR, Ing. Vladimíra Petráková, Ph.D. z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR, Kateřina Falk, Ph.D. z Technické univerzity v Drážďanech a Mgr. Marie Šabacká, Ph.D. z Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích. Propagační akce měla za cíl oslovit především PhD studenty a postdoktorandy zaměstnané na BC, studenty Jihočeské univerzity startující svoji vědeckou kariéru a vědecké pracovníky BC.
I když byla akce kvůli aktuální epidemické situaci v souvislosti s covid-19 a navazujícími vládním opatřením zrušena, přednášky pro vás natočíme a budeme je postupně zveřejňovat na webových stránkách BC, Facebook a na YouTube kanál Biologického centra do mentoringového playlistu.
Mentoring je na prestižních institucích a univerzitách běžnou součástí odborného rozvoje vědeckých pracovníků, proto jsme prostřednictvím akce Mentoring ve vědecké kariéře chtěli mentoringový proces přiblížit před tím, než oficiálně spustíme vlastní mentoringový program.
V návaznosti na zveřejněna videa odstartuje Mentoringový program na BC Úvodní workshop pod vedením paní doktorky Cidlinské v únoru 2021. Sledujte proto náš web/FB/plakáty. Program má pomoct začínajícím vědcům ujasnit si své cíle, nastavit si priority a vybrat si svého mentora.
CZ
EN
Přednášky
1) Mentoring – efektivní nástroj rozvoje jednotlivců a institucí
3) Mentoring – O rozdílech mezi mentorem a školitelem
4) Mentoring and science career
25.2.2021 začínáme s mentoringem i na BC. Chceš se zúčastnit úvodního workshopu? Napiš email na tina.vrabcova@bc.cas.cz
1) Mentoring – efektivní nástroj rozvoje jednotlivců a institucí
První z našich videopříspěvků o mentoringu bude na téma Mentoring – efektivní nástroj rozvoje jednotlivců a institucí. Mentoring, jako moderní přístup k profesnímu a osobnímu rozvoji představí paní Kateřina Cidlinská, Ph.D z Psychologického ústavu AV ČR.
O Kateřině:
- Vystudovala sociologii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy
- Je zakladatelkou prvního českého celorepublikového mentoringového programu pro doktorandy a postdoktorandy
- Zasazuje se o praktickou podporu rozvoje akademických kariér začínajících vědkyň a vědců
- Zabývá se výzkumem akademických drah, pracovních podmínek a genderových nerovností ve vědě
- Mezi lety 2017-19 předsedala Evropské síti mentoringových programů ve vědě EUMENT-NET
- V uplynulých čtyřech letech působila jako předsedkyně České asociace doktorandek a doktorandů.
Mentoring, jako moderní přístup k profesnímu a osobnímu rozvoji představí paní Kateřina Cidlinská, Ph.D z Psychologického ústavu AV ČR.
Druhé video o mentoringu pro vás nahrála Vladimíra Petrákova, Ph.D z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR. Ve videu s názvem “How mentoring helps” popíše svojí zkušenost s mentoringem.
O Vlaďce:
- Doktorát získala na ČVUT a Fyzikálním ústavu v oboru biomedicínské inženýrství.
- V letech 2016 – 2019 působila jako Humboldt Fellow na Svobodné univerzitě v Berlíně, kde se zabývala plasmonicky zesílenými fluorofory a superrozlišovací mikroskopií.
- Od ledna 2021 zakládá na Ústavu fyzikální chemie J.Heyrovského výzkumnou skupinu
- Je jednou ze zakladatelek organizace Czechpats in Science, která propojuje české vědce v zahraničí.
- Má čtyři děti.
How mentoring helps
3) Mentoring – O rozdílech mezi mentorem a školitelem
Mentoring se stává v ČR čím dál populárnější, a to nejen na univerzitách nebo vědecko-výzkumných institucích. O tom, jak mentoring pomáhá mladým lidem hledat svoji cestu a získávat praktické informace vám za skupinu Aktivní studenti poví jedna ze zakladatelů společnosti SOCIDE Anna Rojková.
O rozdílech mezi mentorem a školitelem a co mentorství může nabídnout mladému vědeckému pracovníkovi bude mluvit polární ekoložka Mgr. Marie Šabacká, PhD. z Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích, která jako mentorka působí od jara 2020.
Na projekt Aktivní studenti se můžete podívat na https://socide.cz/
O Marii:
- Studium na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
- PhD v oboru Ekologie a Environmentální studie – Montana State University, Bozeman, USA
- Výzkum zaměřen na život ve studených pouštích v Antarktidě
- Postdoktorandské pozice na British Antarctic Survey, Cambridge, UK, poté University of Bristol, UK
- Od ledna 2020 pracuje jako vedoucí Centra Polární Ekologie na JČU
Mentoring – O rozdílech mezi mentorem a školitelem
V posledním z připravovaných videí shrne Kateřina Falk, Ph.D. její vědeckou kariéru, v průběhu které vícekrát vystřídala pozici mentee i mentorky. Jak sama tvrdí: „Je důležité uvědomit si, že v každém věku může být člověk mentor i mentee“.
O Kateřině:
- zabývá se fyzikou plazmatu, interakcemi hmoty s výkonnými lasery,
- studovala na Imperial College London a doktorát získala na Oxfordské univerzitě,
- pracovala v Národní laboratoři v Los Alamos v Novém Mexiku,
- podílela se na projektu supermoderního laserového centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech u Prahy,
- dnes je vedoucí vlastní vědecké skupiny v Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf a přednáší na Technické Univerzitě v Drážďanech,
- je nositelkou významných vědeckých ocenění, včetně ceny Britského Parlamentu „SET for Britain“ pro mladé vědce, zvláštního výročního ocenění vědeckých týmů v Los Alamos a českého Neuronu Impulzu,
- je aktivní v popularizaci vědy,
- účastnila se mnoha mentoringových programů jako mentorka i mentee, například programu pro mladé vědce a vědkyně Národního kontaktního centra Akademie věd (NKC), mentoringu na VŠCHT nebo British Chamber Commerce BCCG.
Mentoring and science career
Užitečné odkazy
- Národní kontaktní centrum https://genderaveda.cz/en/mentoring-en/about-mentoring/
- Max Planck Institute Mentoring https://www.mpg.de/8332885/Mentoring-and-career-development
- CERN Mentoring https://home.cern/events/lhc-early-career-mentoring-program-application-form-mentors
- NTNU Mentoring https://www.ntnu.edu/gender-equality/mentor-programme
- University of Vienna https://personalwesen.univie.ac.at/en/gender-equality-diversity/career-advancement/
- Harvard University https://faculty.harvard.edu/mentoring
- Síť pro studenty a zaměstnance BC a JČU https://arn-jcu-cas.slack.com/join/signup#/
Financováno v rámci projektu MŠMT OP VVV: CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_054/0014649 ABERA